USD/CAD Paritesinde Alım Fırsatları Sürecek Mi?

Umut Tuncer
Umut Tuncer
Analist / GCM Menkul Kıymetler
02 Ara 2014 Salı

Petrol fiyatlarında uzun süredir devam eden düşüş ve son günlerde görülen toparlanma çabası, petrol ihracatı ve ithalatına ağırlık veren ülke para birimlerinde sert fiyatlamalar gerçekleşmesine neden olmaktadır. Özellikle Kanada ihracatında önemli bir yere sahip olan petrol hareketleri, Kanada Dolarının yönü açısından belirleyici durumdadır. Ancak bu süreçte, Kanada Doları üzerinde hareketliliği artırabilecek yoğun bir gündem hafta ortasından itibaren karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu gelişmeleri aşağıda ayrıntılarıyla görebiliriz.Kanada Merkez Bankası Faiz Beyanatı: Bankanın bir önceki kararlarına baktığımızda, çekirdek enflasyonun beklentilerden hızlı bir yükseliş gösterdiği endişesi dile getirilirken, toplam enflasyonda enerji fiyatlarındaki düşüşle birlikte daha sakin bir seyir izlendiği ifade edilmişti. Olumlu görülen kısım ise ABD’nin küresel piyasalardan pozitif ayrışmasının bir sonucu olarak Kanada’nın ihracat alanında gelişimini sürdürüyor olmasıydı. Ancak küresel piyasalarda belirsizliğin sürmesi, bankanın faiz kararını değiştirmemesinde etkili olmuştu.


3 Kasım tarihinde faiz oranlarının neden değişmediğiyle ilgili Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Poloz’un daha ayrıntılı ifadelerini dinledik. Küresel piyasalar ve para politikalarında süren belirsiz ortam geride bırakılana dek, faiz oranlarının düşük seviyelerde kalacağı tekrarlandı. İhracatın önemi, sadece yeni talebi değil, iş güveni, istihdam ve yeni arzı da temsil etmesiyle vurgulanmış oldu. Ek olarak yüzde 2 enflasyon hedefinin takip edileceği tekrardan teyit edildi.“Çekirdek enflasyonun seviyesi dışında, mevcut seyrin ivmesi BOC tarafından endişeyle karşılanmaktadır.”


Bu görünüme baktığımızda, küresel piyasalarda mevcut koşulların etkinliğini sürdürmesi nedeniyle BOC’nın yüzde faiz oranında değişiklik gerçekleştirmesi beklenmemekte. Beyanatta ise para biriminin ABD Doları karşısında son 5 yılın en düşük seviyelerdeki seyrini koruması nedeniyle kritik açıklamalar gerçekleşmesi pek olası görünmemektedir. Bu süreçte, bankandan şahin açıklamalar gelmemesi ve faiz artırımı için de bir tarih verilmemesi, Kanada Dolarında beklenen zayıflama tutumunun etkisini sürdürmesine katkı sağlayabilir.


BOC Başkanı Poloz Konuşması: Bankanın politika kararları ardından, Başkan Poloz’un Kanada Zirvesi’nde konuşması bekleniyor. Cisco, Chevron gibi firma başkanlarının da katılacağı zirvede, Poloz’un makroekonomik değerlendirmelerinin yanı sıra, Kanada ekonomisi hakkında verebileceği ipuçları, para birimi üzerindeki olası etkileri nedeniyle takip edilecektir.


IVEY PMI: Kanada’da iş ortamı aktivitesi hakkında önemli bilgiler sunan PMI endeksi, son olarak Temmuz 2014’te daralmayı işaret eden bir seviyeye gerilemişti. Söz konusu göstergede piyasa beklentisi 51,2’den 52,7’ye yükseliş gerçekleşmesi yönünde. Beklenti üzerindeki bir sonuç Kanada Dolarının değer kazanımına, tersi durum ise zayıflamasına neden olabilir.Ticaret Dengesi: Kanada’da ticaret için en önemli iki başlığın ABD’nin aktif durumu ve petrol fiyatları olduğunu ifade edebiliriz. Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol fiyatındaki düşüş sonrası, ABD ticaretinin ihracat ve ithalat rakamlarını ne denli etkileyeceği istihdam rakamlarıyla birlikte görülecek. Beklentilerin altındaki bir ticaret açığı Kanada Dolarının değerini artırabilecekken, tersi durumda para biriminin zayıflayabilmesi söz konusudur."Yukarıdaki grafikte, 2008 krizi sonrası düşen petrol fiyatlarıyla birlikte Kanada ticaretindeki değişim net olarak görülmektedir. Bu süreç sonrasında petrol fiyatı ve ticaret dengesinin uyumu dikkat çekmektedir.”


İstihdam Değişimi ve İşsizlik Oranı: İşsizlik oranının yüzde 6,5 ile Kasım 2008’den bu yana en düşük seviyeye gerilediği ve geri bıraktığımız iki ayda ekonomide sağlanan 110 binin üzerindeki istihdam Kanada’nın toparlanması açısından olumlu bir tablo sağlamıştı. Cuma günü ise beklenti bu performansın bir miktar sekteye uğraması yönünde. Bunun en büyük nedenleri arasında, oldukça pozitif ivme sonrasında beklentilerin doğal olarak düşmesi ve enerji fiyatlarındaki düşüşün şirketlerde maliyeti artırarak istihdam alanını tehdit ediyor olması. Bu kalemde işsizlik değişiminde artış ve işsizlik oranının yüzde 6,5’te sabit kalması veya daha da düşmesi Kanada Dolarına değer kazandırabilecek unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tersi durumda ise para biriminde kayıplar gerçekleşebilir.


Not: Cuma günü, gerek Kanada gerek ABD’de TSİ 15:30’da veri sayısı ve önem derecesi açısından kritiktir. Bu nedenle özellikle USD/CAD paritesine yönelik beklentilerde, her iki taraftan açıklanacak verilerin dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.
USD/CAD Teknik AnaliziParitede 60 günlük basit hareketli ortalamanın desteklemekte olduğu yükseliş trendinin güncelliğini koruduğu görülmektedir. Son günlerde petrolde görülen kısa vadeli yükselişle birlikte aşağı yönlü hareketler karşımıza çıksa da, genel görünümün korunduğunu ifade edebiliriz. Piyasalarda parite için yoğunluk kazanan maddeler;


- ABD piyasalarının küresel ekonomilerden pozitif ayrışması ve Doların güçlü tutumu


- Petrol fiyatlarındaki düşüş ve bunun Kanada Dolarında oluşturduğu baskı olarak karşımıza çıkmaktadır.


Paritede görülen yükseliş tutumunun, 60 günlük basit hareketli ortalamayla da desteklenen 1,1220 – 1,1255 bandı üzerinde kaldığı sürece etkinliğini sürdürmesi beklenebilir. Olası alımlarda 1,1465 seviyesi hedeflenebilecekken, bu seviyenin aşılmasıyla daha kalıcı etkiler gözlenebilir. Bu süreçte kanal dahilinde kalabilecek, yani bandın güncelliğini korumasını engellemeyecek geri çekilmeler, parite için yeni alım fırsatları oluşturabilir. Bu nedenle aşağı yönlü kalıcı bir beklenti oluşturabilmek için, bandın altında gerçekleşebilecek arka arkaya iki adet günlük kapanışın gerçekleşmesi gerekmektedir.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar 7,4248 0,99 07:55
Euro 9,0213 0,72 07:55
İngiliz Sterlini 10,3576 0,54 07:55
BIST 100 1.488 0,00 18:10
BIST 50 1.305 0,00 18:10
BIST 30 1.574 0,00 18:10
Gram Altın 422,0 0,84 07:55
Çeyrek Altın 675 0,84 07:55
Yarım Altın 1351 0,84 07:55
Cumhuriyet A. 2760 -0,40 17:10
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26 Şubat 2021 Cuma 07:55:53