Dolar’ı Yeni Haftada Neler Bekliyor? / Umut Tuncer

> >
Umut Tuncer Umut Tuncer - 22 Haz 2015 Pazartesi

Geride bıraktığımız haftada gerçekleşen FOMC beyanatı ardından, piyasalar tekrar verilere odaklanmış durumda. Özellikle spekülatif fiyatlamalara olabildiğince az alan bırakmaya çalışan Fed açıklamaları ardından, yılın ikinci yarısından para politikaları beklentilerini yönlendirebilecek veriler, önemini bir kat daha artırmış durumda. Bu hafta oldukça sığ bir veri takvimiyle karşılaşsak da, Dolar tarafını değerlendirdiğimizde gerek Yunanistan gündemi, gerekse haftanın her gününe yayılan önemli verilerin bulunduğunu görüyoruz.

ABD ekonomisi, kışın olumsuz etkilerinin(!) ardından, yavaş bir toparlanma eğilimi gösteriyor. Bu toparlanma şu ana kadar para politikalarını etkileyebilecek yeterliliğe ulaşamadı. Ancak Banka’nın da ifadelerine dayanarak, faiz artırımının yaklaştığı ve açıklanacak temel göstergelerin bu politikanın zamanlamasında etkili olabileceği neredeyse kesinlik kazanmış durumda. Bu nedenle, hafta içerisinde izlenecek veriler hem beklenti-sonuç açısından FX piyasasında etkili oluşturma, hem de para politikası konusunda belirsizliğin azalmasına en azından yardımcı olarak daha uzun vadeli beklentilerin yönetilmesine katkı sağlayabilir.

Çekirdek dayanıklı mal siparişlerinin Nisan ayındaki gerilemenin ardından tekrar artış yaşaması bekleniyor. Ulaşım sektörünün de dahil edilerek hesaplandığı manşet veride ise gerilemenin sürmesi bekleniyor. Ancak Nisan ayında 1% olan gerilemenin, zayıflayarak 0,6%’ya düşmesi bekleniyor. Verilerde, özellikle geçici hareketlere yol açan ulaşım sektörünün çıkarıldığı çekirdek datanın daha yakından takip edildiğini ifade edebiliriz. Sonuç olarak, beklentinin üzerindeki rakamlar ekonominin faiz artırımına yakın olduğu beklentilerini destekleyerek Dolar’da değer kazanımına yol açabilir. Beklentinin altındaki rakamlar ise, yine benzer düşüncenin zayıflaması neticesinde Dolar’da geri çekilmeyi destekleyebilir.

Geride bıraktığımız hafta ABD yapı izinleri ve konut başlangıçlarının, karışık bir görünüm sergilemesine karşın 1 milyon eşiğinin üzerinde bir görünüm sergilediğine tanık olmuştuk. Salı günü açıklanacak yeni ev satışları rakamında da beklenti konut piyasasındaki hareketliliğin artmaya devam etmesi yönünde. Ancak yapı alanındaki olumlu gelişmelere karşın, hala kriz önceki seviyelerin altın bir görünüm karşımıza çıkıyor.

“Yeni ev satışlarında 2011 yılından bu yana artış eğilimi sürse ve bu ivme 2014’te artış yaşasa da, ulaşılan 

ABD’de birinci çeyrekteki önemli göstergeler, kış etkileri nedeniyle 2014 yılına benzer bir şekilde sürpriz sonuçlar karşımıza çıkarmıştı. Büyüme rakamı da, tahminlerin oluşturulduğu verilerde daralmayı işaret etmiş, ancak ikinci tahminler gerilemenin daha zayıf oluşabileceğini göstermişti. Çarşamba günü açıklanacak nihai rakamlarda, dünyanın en büyük ekonomisinin yılın birinci çeyreğinde 0,2%’lik daralmış olması bekleniyor. Beklentinin üzerinde oluşabilecek rakamlar, Dolar’a destek oluşturabilecekken, özellikle daralmadan çıkarak büyümeyi işaret eden veriler söz konusu desteğin çok daha sert etki göstermesine katkı sağlayabilir. Benzer bir şekilde, ekonomideki gerilemenin beklenenden daha derin olduğunu gösteren bir sonuç, Fed’e yönelik beklentileri sekteye uğratarak Dolar’da gerilemeye neden olabilir.rakamlar hala 2008 krizi öncesi seviyelere uzak.”

   

“ABD’de geçen yıla benzer bir şekilde kış etkisinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri görülüyor. Ancak -0,2%’lik beklenti rakamı, bu kez gerilemenin daha düşük seviyelerde olacağı yönünde”

Perşembe günü enflasyonu göstergesini destekleyebilecek istihdam ve gelir rakamları açıklanıyor. Verilerin aynı anda açıklanacak olması nedeniyle dikkatli bir inceleme yapılması gerekmektedir. Her hafta açıklanan istihdam talepleri, istikrarlı bir görünüm ile birlikte 270 bin ortalaması civarında seyrini sürdürüyor. Beklentinin, bu ortalamanın uzağında oluşabilecek sonuçlarla karşılaşması, Dolar’da fiyatlamaların artmasına neden olabilir. Hafta içerisinde açıklanacak veriler arasında, en pozitif ilerleme beklenen veri kişisel harcamalar olarak karşımıza çıkıyor. Veri, bir önceki aya göre oldukça güçlü (0,7%) bir artışı işaret ediyor. Ancak bu denli sert bir artış beklentisi nedeniyle, veriye temkinli yaklaşmak gerekebilir. Beklentiyi aşan rakamlar yanında, beklentiyle örtüşen ve piyasayı tatmin edecek derecede oluşabilecek artışlar da Dolar’da destekleyici unsur olabilir. Çekirdek PCE fiyat endeksinde 0,1%’lik artışın oluşması bekleniyor. Bu gösterge de Fed’in yıllık bazda 2% üzerinde tutmak istediği kritik datalar arasında yer alıyor.

Haftanın son iş gününde, gerek ABD, gerekse Dolar’daki volatiliteyi artırabilecek Euro tarafında kritik bir veri bulunmuyor. Buna bağlı olarak, Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı tüketici hassasiyeti verisi zayıf veri akışı içerisinde öne çıkabilir. 94,6’lık seviyenin değişmemesi beklenen güven endeksi, ortalamalar açısından incelendiğinde 2014 yılı başından beri oldukça etkili bir yükselişle bu bölgeye ulaşmış durumda.

Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse
Yön
Son
Fark
Saat
Yön
101.144
0,62
18:10
Yön
97.089
0,63
18:10
Yön
124.851
0,60
18:10
Yön
5,7501
-0,03
23:50
Yön
6,3645
-0,07
23:59
Yön
7,3887
-0,28
23:59
Yön
275,7
0,41
23:50
Yön
441
0,41
23:50
Yön
882
0,41
23:50
Yön
1827
0,02
17:19
spancer16x16
spancer16x16
Döviz Çevirici
TL
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
spancer16x16
Altın Çevirici
Altın Türü Seçiniz
spancer16x16
spancer16x16
spancer16x16
  •  
  •