Altın ve Parite İçin Dikkatler ABD’de

Umut Tuncer
Umut Tuncer
Analist / GCM Menkul Kıymetler
09 Eyl 2014 Salı

Küresel piyasaların gündeminde geride kalan aylar içerisinde jeopolitik gelişmeler ve makro-ekonomik beklentiler, varlık fiyatlarına yön veren ana başlıklar yer almaktadır. 


Son aylarda finansal araçların Ukrayna ve Ortadoğu’da yaşananlara karşı hassasiyetinin azaldığını ifade edebiliriz. Ancak önümüzdeki süreç içerisinde ekonomik gelişmeler tarafında özellikle ABD’den gelecek haberler önemini korumaya devam etmektedir. Hatta Forex piyasasının en çok gözde enstrümanları arasında değerlendirebileceğimiz EURUSD paritesi ve Altın fiyatlarında dünyanın en büyük ekonomisinin ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılacak açıklamalar kritik bir faktördür diyebiliriz.


“ALTIN, FED’İN ADIMLARINI İZLİYOR”


Global piyasa katılımcıları tarafından dikkatle takip edilen Altın, 2014 yılı içerisinde özellikle jeopolitik risklerin fiyatlanması ve ABD ekonomisindeki gelişmeler ile yön aradı. Uluslararası gerilimin tırmandığı dönemler yaşanırken önemli fiyat değişimleri gösteren sarı madenin son aylarda artık jeopolitik riskler karşısında daha az esnek bir yapı içerisinde olduğu ifade edilebilir. Bu noktada FED’in para politikasındaki değişimin de etkili olduğu ve gerilimeye ilişkin fiyatlamaları gölgede bıraktığı ifade edilebilir. ABD Merkez Bankası, 2014 yılı içerisinde parasal genişleme programını her toplantısında azaltırken, artık FED’in ne zaman faiz artırımına gideceği tartışılıyor. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak gelecek döneme ait daha değerli Dolar beklentisi, Altın fiyatında aşağı yönlü baskı yapan önemli temel faktör olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile siyasi gerilimleri mercek altından çıkarmadan, önümüzdeki süreç içerisinde FED tarafından gelecek haberleri ve ABD ekonomisini yakından izlemek önem arz etmektedir. 


Piyasalarda, FED’in 2015’in ortalarında faiz artırıma gideceği beklentisi mevcut. Artırımın daha yakın bir tarihte yapılacağı düşüncesine destek verecek her iyi ABD verisi ve FED’den gelecek açıklama Dolar’da değer kazanımlarının görülmesini sağlayabilecekken, Altın’da ise aşağı yönlü baskı yapabilir. Ancak FED’in ilk faiz artırımını daha ileri tarihlere öteleyeceği yönünde ipucu verecek veri ve açıklamalar Dolar’da geri çekilmelere ve Altın’da yükselişlere neden olabilir. 


“ECB VE FED FARKI”


EURUSD paritesini masaya yatırdığımızda genel anlamda FED’in erken faiz artışı kaygılarının paritede baskı yarattığını, ancak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısındaki adımlarının düşüşlerde etkili olan ana unsur olduğunu ifade edebiliriz. Piyasalarda iki merkez bankasının para politikaları arasındaki farklılaşma, para birimlerinin gelecek fiyat beklentilerine yansıyarak, paritenin son bir yılın en düşük seviyesine gerilemesine zemin oluşturdu. ECB’nin varlığa dayalı menkul kıymet alımı yapacağını duyurması, bol Euro ve değerli Dolar düşüncesi ile EURUSD’nin 1.28’li seviyeleri görmesine neden oldu. İlerleyen dönemde ECB’nin yakın bir zamanda yeni bir adım atma ihtimali azaldığı için yine paritedeki düşüşlerin devam edip etmeyeceğine ait karar, FED’in para politikası ile rotasını belirleyebilir. 


Altın ve EURUSD paritesi için önümüzdeki denemde izlenmesi gereken ana başlıklar;


- 17 Eylül FOMC toplantısı


- 18 Eylül İskoçya bağımsızlık referandumu


- 27 Eylül ABD Büyüme Oranı (GDP)


- 30 Eylül Euro Bölgesi Öncü Enflasyon Oranı (CPI)


- 2 Ekim ECB Toplantısı


- 3 Ekim ABD İstihdam Raporu (Tarım Dışı İstihdam Değişimi)


EUR/USD ANALİZİ


Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantı kararlarında aldığı önlemlerden sonra, Euro’daki zayıflamanın hız kazandığını görmüştük. Bu süreçte, FED’in ilk faiz artırımının beklenenden daha erken olabileceğine dair beklentiler, son gelen zayıf istihdam rakamlarına rağmen sürüyor. Mevcut jeopolitik gelişmelerin de Dolar’ı desteklediği süreçte, Dolar endeksinin takibi işlem stratejileri açısından kritik önem taşımaktadır.


Teknik olarak incelediğimizde, kırmızı renkle belirttiğimiz yükseliş trendinin sona ermesini takiben, yeşil ile belirttiğimiz düşüş trendinin oluşumunu görmekteyiz. 1,3500 seviyesinin kırılması sonrasında destek kazanan düşüş tutumu, güncel sınırı 1,3291 olan düşüş trendiyle destek görmektedir. İchimoku indikatörünün de desteklediği şekilde, 1,3291 seviyesi altında kalındığı müddetçe aşağı yönlü baskıların etkin olması beklenebilir. Bu süreçte, her olası düşüş, Dolar endeksine benzer bir şekilde son 14 ayın rekor seviyelerine ilerlemeye neden olacaktır. Düşüş baskılarıyla birlikte 1,2741 seviyesi hedeflenebilecekken, bu seviyenin kırılması yeni dip arayışı için destek niteliği taşıyabilir.


Paritedeki sert düşüş maratonuyla birlikte, teknik anlamda toparlanmaya yönelik beklentilerin oluşması muhtemeldir. Ancak bu duruma yönelik beklenti oluştururken, Dolar endeksi ve makro-ekonomik veri desteğini almak kritik önem taşımaktadır. Eğer bu şart sağlanmazsa olası tepki alımlarını göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu da hem kısa vadeli alıcıları hem de orta ve uzun vadeli satıcılar için önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir.Destek: 1,2741 – 1,2619 – 1,2500
Direnç: 1,3000 – 1,3150 – 1,3291


ALTIN ANALİZİ


Jeopolitik gelişmelerde yeni gündem başlıklar yer alsa da, varlık arz ve taleplerini etkileyici düzeyde gerçekleşmeyen etkenler sebebiyle, Altın fiyatında baskı oluştuğunu görüyoruz. Hisse senedi endekslerinin de genel çerçevede bu hareketi desteklemesiyle birlikte uzun süredir devam eden düşüş baskısının etkisini özellikle son 2 hafta içerisinde artırdığını söyleyebiliriz. Bu süreçte FED politikalarına dair beklentilerin Dolar endeksini sert bir şekilde yükseltmesi nedeniyle, endeksin artan etkisinin takibi ve özellikle Batı – Ukrayna – Rusya ilişkileri dikkatle izlenmelidir.


Teknik olarak değerlendirdiğimizde, kırmızı renkle belirttiğimiz düşüş kanalının güncelliğini koruduğunu, hatta kanal içerisindeki kısa vadeli yükseliş kanalının (mor) kırılmasıyla düşüş yönlü tutumun etkinliğinin daha da arttığını görüyoruz. Bu bağlamda, tepki hareketlerinin oluşturduğu yükseliş trendinin sınırını oluşturan 1271 Dolar seviyesinin altında haftalık kapanışını sürdürdüğü müddetçe, Altın fiyatı üzerindeki baskının aşağı yönlü etkili olması beklenebilir. Olası satışlarda hedeflenen her destek ve zayıf tepki, fiyatın kanal alt noktası olan 1180 Dolar’a bir adım daha yaklaşmasına yönelik beklentileri canlandırabilmektedir.


Altın fiyatında yükseliş yönlü beklenti oluşturabilmek için jeopolitik riskler veya küresel anlamda ekonomideki toparlanmanın aksaması/geri gitmesine yönelik işaretlerin piyasada etkisini hissettirmesi gerekmektedir. Bu şartlara ilaveten 1271 seviyesi üzerinde haftalık kapanış ile de teyit kazanılması gerekmektedir. Ancak böyle bir durumda 1300 ve 1325 gibi rakamları telaffuz edebiliriz. 


Destek: 1238 – 1208 – 1180
Direnç: 1271 – 1295 – 1325


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar 7,4230 0,99 07:56
Euro 9,0250 0,76 07:56
İngiliz Sterlini 10,3453 0,55 07:56
BIST 100 1.488 0,00 18:10
BIST 50 1.305 0,00 18:10
BIST 30 1.574 0,00 18:10
Gram Altın 421,9 0,85 07:56
Çeyrek Altın 675 0,85 07:56
Yarım Altın 1351 0,85 07:56
Cumhuriyet A. 2760 -0,40 17:10
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26 Şubat 2021 Cuma 07:57:36