Sanal Dünyanın İnsan Hayatına Etkileri / Mehmet Burak Torun

> >
Mehmet Burak Torun Mehmet Burak Torun - 06 Ağu 2018 Pazartesi

Yaşadığımız şu asırda teknolojinin ve bilimin baş döndürücü bir hızla seyrettiği zamanımızda insanların birbirleriyle olan iletişimleri ve ilişkilerinin de bir hayli hızlıca değiştiği gözlenmektedir. Bu değişimin baş aktörleri internet ve sosyal paylaşım siteleridir. Yani sanal dünya diye adlandırılmaktadır. Öyle ki internet, hayatımıza girdiğinden bu yana sosyal paylaşım adı altında birçok site yayın hayatına başlamıştır. Başlarda birkaç tane olan paylaşım siteleri, gün geçtikçe artmaya başlamış ve bununla beraber internet kullanımı da artmıştır. Günümüzde ise bunların en önemli olanları facebook, twitter, instagram gibi hayatımıza giren sosyal paylaşım siteleridir. Sanal medya siteleri sayesinde, neredeyse hayatımızın her sahasında olan haberleri, gelişmeleri, olayları, yakınımızdaki kişilerin ve arkadaşlarımızın nerede, ne yapıyor gibi durumlarından an be an haberdar olabiliyoruz. Aynı zamanda görüşmelerimiz, selamlaşmalarımız, iletilmek istenen düşünce ve duygularımız neredeyse çoğu sanal ortamda cereyan etmektedir. O derece hayatımıza dâhil olmuştur.

Lakin, sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcılara faydaları olduğu gibi olumsuz yanları da maalesef vardır. Mesela, küçüklüğünüzden beri hiç görüşmediğiniz veya görmediğiniz bir çocukluk arkadaşımızı görebilir ve geçmiş zamanları birlikte yâd edebilirsiniz. Fakat söz konusu sitelerde gereğinden fazla zaman harcandığı zaman bu kullanıcılarda bağımlılık yapacak ve bununla beraber kişiler sosyal hayattan mahrum kalarak toplumdan kopma noktasına geleceklerdir. Hatta son yapılan araştırmalar neticesinde sosyal paylaşım sitelerinde geçirdiği zaman süreleri çok uzun olan kullanıcıların mutsuz olduğu sonucuna varılmıştır. Çünkü internet kullanıcısı bir kişi daha çok olduğu gibi değil olamadıkları bir hayatı hayal etmeleri ve ulaşamadıklarında kişilerin kendilerini yetersiz, değersiz hissetmelerine yol açmaktadır. Çünkü sosyal paylaşım alanlarında birçok kullanıcı kendini olduğundan farklı gösterme çabası içindedirler.

Öte yandan diğer sorunlara baktığımızda küçük çocukların derslerinin olumsuz etkilenmesi, arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin zarar görmesi, kimlik bunalımı yaşamaları maalesef sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Okulda sınıfta ders görürken, ders çalışırken, araştırma yaparken kişilerin zihnini meşgul eden sosyal paylaşım siteleri başarıyı da negatif anlamda etkilemektedir ve sonuçta öğrencilerin başarısız olmasına sebep olmaktadır.

Sosyal paylaşım sitelerinde özellikle facebook, instagram gibi alanlarda hem kadın olsun hem erkek olsun bu kişiler çevrelerine olduğundan fazla güzel görünmek için çaba gösterdikleri, sürekli alkışlanmak, beğenilmek, fark edilmek ve övülmek istemeleri, hayli hat safhadadır. Fakat arzuladıkları durumlar gerçekleşmediğinde kişiler karamsarlığa, kendilerini değersiz hissetmelerine, yalnızlaşmalarına ve bunalıma girmelerine neden olabilmektedir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya siteleri kullanıcılarda “utanma duygusunu” yok etmektedir.

Diğer yandan sosyal paylaşım sitelerin faydalı yönleri de elbette mevcuttur. Eğitim amaçlı kullanılan sosyal paylaşım alanları öğrenciler kendi arasında ve öğrenciler öğretmenler arasında başarılı iletişimler kurulabilir. Diğer yandan kişiler günlük olan olayların ve çevremizdeki gelişmelerin, yaşama dair gerçekleşen durumları takip etme ve arzulanan bilgilere zorlanmadan ulaşabilme gibi yanları da sosyal paylaşım sitelerin olumlu ve faydalı taraflarıdır. Ancak yine de başlarda masum gibi duran lakin sonraları kişilerde bağımlılık yapacak durumlara dikkat kesilmek gerekir. İnternet karşısında geçirilen zaman mutlaka kontrol altında tutulmalı ve her özel durumunuz paylaşım sitelerinde paylaşılmamalıdır.

Sonuçta sosyal medyanın yaşantımızdaki yeri, önemi ve gerekliliği göz ardı edilemez. Ne demiş atalarımız? Çoğu zarar, azı karar!

Piyasa
Hisse
Yön
Son
Fark
Saat
Yön
94.008
-1,31
14:40
Yön
90.459
-1,40
14:45
Yön
116.549
-1,35
14:40
Yön
5,9030
-0,20
14:55
Yön
6,5099
-0,27
15:00
Yön
7,5162
-0,59
15:00
Yön
281,1
-0,20
14:55
Yön
450
-0,23
14:55
Yön
899
-0,23
14:55
Yön
1864
-0,10
14:53
spancer16x16
spancer16x16
Döviz Çevirici
TL
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
spancer16x16
Altın Çevirici
Altın Türü Seçiniz
spancer16x16
spancer16x16
spancer16x16
  •  
  •