Apple’ın WWDC 19’da tanıttığı her şey! / Cem Sümbül

> >
Cem Sümbül Cem Sümbül - 11 Haz 2019 Salı

Apple, kullanıcılar tarafından merakla beklenen WWDC 19’da pahalı bir şov yaptı. Önemli güncellemeler duyuran teknoloji devi, yaklaşık 35 bin liralık yeni bir Mac Pro ve yaklaşık 30 bin liralık (yaklaşık 6 bin liralık ekstra satılan ayağı olan!) monitörün yanında iOS 13 ile birlikte iPad cihazlarına özel bir işletim sistemiyle karşımıza çıktı.

ABD’nin San Jose şehrinde düzenlenen dev yazılım geliştirici konferansı WWDC19, kullanıcılar açısından dolu dolu geçti. Sadece yazılımsal yenilikler ile sınırlı kalmayan Apple, pek çok yeni ürün ve özelliği de bu etkinlikte duyurdu. Bir yığın gizlilik odaklı güncelleme ve karanlık mod ile karşımıza çıkan şirket, daha sonra çok konuşulan 6000 dolarlık (ekran hariç) yüksek performanslı Mac Pro’yu tanıttı. Ayrıca iOS 13 ile birlikte iPad kullanıcılarına özel bir işletim sistemi de duyuruldu. Masaüstü kullanıcıları için ise macOS Catalina işletim sisteminin yeni özellikleri gözler önüne serildi.

Yeni Mac Pro

WWDC19’un şüphesiz en çok konuşulan ismi 6000 dolarlık fiyatı ile yeni Mac Pro oldu. Yüksek bir sisteme ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlanan yeni Mac Pro, 12 adet RAM yuvasıyla birlikte 1,5 TB’a kadar RAM desteği sunabiliyor. 8 ila 28 arasında çekirdeğe sahip Intel Xeon işlemci ve Radeon Pro 580X ekran kartı barındırıyor. Daha üst modelinde ise Radeon Pro Vega II ekran kartı kullanılıyor. Ancak sistemin pahalılığı ve üzerine fiyatın içinde ekran olmaması kullanıcılardan tepki çekti.

Pro Display XDR

32 inç LCD paneliyle Pro Display XDR, 6016 x 3384 Retina 6K çözünürlüğe sahip bir monitör olarak karşımıza çıkıyor. 1 milyarın üzerinde renk ve 1600 nit maksimum parlaklık sunan ürün, özellikle video ve 3D animasyon tasarımcılarına göz kırpıyor. Pro Display XDR’ın fiyatı 5 bin dolar, Pro Stand ise 999 dolar. Açıkçası ekranın kendisi 5 bin dolar iken (25-30 bin TL) Pro Stand'ın yani bildiğiniz ekran "ayağının" 1000 dolar (yaklaşık 6000 TL) olması son derece tartışmalı. Etkinlikten sonra internette en çok konuşulan başlıklardan biri haline gelmesi de Apple adına hoş olmasa gerek.

iOS 13 ve veri gizliliği

İki saati aşan sunum boyunca Cook ve ekibi, kullanıcıların veri gizliliğine ne kadar saygı duyduklarını hatırlatıp durdular. Aslında bu konuda zaten diğer teknoloji şirketlerinin önünde olan Apple, kullanıcı verilerini sadece yapay zeka gelişimi ve makine öğrenme için kullanıyor. Yine de Apple’ın üçüncü parti uygulamalarla olan partnerlikleri kafa karıştırmakta çünkü bu uygulamalar yoluyla, en iyi ihtimalle e-posta adresimiz ve konumumuz başkalarına geçmiş oluyor. Verileri paylaşılan kullanıcılar, daha fazla reklam ve öneri bildirimiyle karşılaşıyor.

Temmuz ayında betası başlayacak olan iOS 13 ile birlikte, veri gizliliği konusunda birkaç etkileyici güncelleme gelecek ve kullanıcıların gizlilik hakları bir üst seviyeye çıkacak. Artık kullanıcılar, indirilen her uygulamaya ayrıca üye olmak ve e-posta adresini paylaşmak zorunda kalmayacak. Giriş yapabilmek için sadece iCloud hesabı yeterli. İşin güzel tarafı ise iCloud tarafından bir uygulamaya üye olmak için yaratılan e-posta adresi, tıpkı tek kullanımlık adresler gibi sadece o uygulama için geçerli. Böylece bir ton reklamdan da uzak durmuş olacağız. Üstelik bu yaratılan e-posta adresi, iPhone’un biyometrik tanıma sistemleri olan FaceID ve Touch ID ile birlikte çalışabiliyor.

İkinci bir önemli güvenlik güncellemesiyle Apple, artık uygulamalarla paylaşılan konum bilgileri konusunda da kontrolü ele alıyor. Kullanıcıların konum paylaşımını açık unutma ihtimaline karşı iOS 13, herhangi bir uygulamanın sadece geçici olarak konum bilgisini almasına izin veriyor. Ayrıca Wi-Fi ve Bluetooth gibi başkaları tarafından da kullanılabilen ağlara bağlandığınızda, "back-door tracking" gibi izleme metotlarını otomatik olarak engelliyor.

Karanlık mod

WWDC19’da duyurulan en heyecan verici yeniliklerden bir tanesi de karanlık mod oldu. Tüm Apple sistemlerinde ve uygulama ekranlarında çalışacak olan karanlık mod, basitçe beyaz arka planları siyaha çevirdiği gibi siyah yazıları da beyaza dönüştürüyor. Böylece kullanıcıların gözleri hem daha az yoruluyor hem de daha az piksel kullanıldığından, potansiyel olarak batarya ömrü de uzamış oluyor.

iPad için özel işletim sistemi

Apple, en sonunda iPad işletim sistemini iPhone’larda kullandığımızdan farklı hale getirme çalışmalarının sonuna geldi. Şimdiye kadar iPad cihazlarında mobil ve Mac arasında kalmış bir işletim sistemi kullanıyorduk. iPadOS ise yine iOS 13 temel alınarak geliştirilmiş bir işletim sistemi olmasına rağmen yıllarca verilen emeğin sonucunda tabletlere özgün özelliklerden tam anlamıyla faydalanmamızı sağlayacak.

iPadOS 13 ile birlikte tüm uygulamalar iPad’lerin avantajlarından yararlanabilmemiz için optimize edilmiş. App Exposé özelliği sayesinde iki uygulama yan yana kullanılabilecek. iPadOS’la birlikte dosyalar da güncelleniyor ve masaüstünde olduğu gibi dosya yöneticisi özelliği kazanıyor.

MacOS Catalina

WWDC19’da tanıtılan bir başka önemli duyuru MacOS Catalina işletim sistemiydi ancak yeni Mac ile Minecraft Earth duyurusu arasında bir yerlerde kaldığı için, o an için pek ilgi görmedi. Yine de Mac deneyimini artıracak birkaç önemli detayı paylaşalım.

MacOS Catalina ile birlikte gelecek en önemli özellik ses kontrolü. "Voice Control" özelliği teknolojik anlamda yeni bir özellik olmasa da Apple’ın gösterdiği videodan hareketle, engelli insanlar için ne kadar faydalı olacağını görebiliyoruz. Aynı özellik iOS 13’te de yer alacak.

Sidecar adı verilen bir başka özellikle iPad’inizi, Mac’in ekranını büyütmek için kullanabileceksiniz. Yan yana daha büyük bir ekran elde etmek mümkün olacak ve üzerlerinde Apple Pencil ile çizim yapılabilecek...

Piyasa
Hisse
Yön
Son
Fark
Saat
Yön
95.011
1,10
17:14
Yön
91.542
1,11
17:18
Yön
117.861
1,04
17:14
Yön
5,8926
-0,55
17:29
Yön
6,4963
-0,63
17:29
Yön
7,5036
0,44
17:29
Yön
281,1
-1,16
17:29
Yön
450
-1,16
17:29
Yön
900
-1,16
17:29
Yön
1866
-1,09
17:23
spancer16x16
spancer16x16
Döviz Çevirici
TL
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
spancer16x16
Altın Çevirici
Altın Türü Seçiniz
spancer16x16
spancer16x16
spancer16x16
  •  
  •